Sınav Ücretleri

 • Genel Şartlar ve Açıklamalar
 • Mesleki Yeterlilik Kurumu belgelerinde ücretlere KDV dâhildir.
 • Sınav ücretleri yatırılırken dekontta adayın Adı Soyadı, T.C. kimlik numarası ve Ulusal Yeterliliğin açıklama bölümünde belirtilmesi gerekmektedir.
 • Betoncu ve Beton Pompa Operatörü belgesinin kaybolması, yıpranması vb. durumlarda belgenin yeniden basımı ve belge yenileme için yeni belge talebi ücreti KDV dâhil 300 TL’dir.
 • Beton Pompa Operatörü Belgesi için belge yenileme ücreti yeterlilik kapsamında yer alan yeterlilik birimleri için tanımlanan performansa dayalı sınavların (P1) yapılması gerektiğinden belge yenileme ücreti KDV dâhil 2.000 TL’dir.
 • Beton Pompa Operatörü sınavlarında aynı firmaların gelen başvurular en az 5 kişi ve üzerini kapsaması veya tek seferde 5 kişinin başvurması durumlarında sınav ücretlerinde %10 indirim uygulanabilir.
 • Başarılı adaylardan 150 TL MYK belge masraf karşılığı belge basım aşamasında talep edilir. Ancak, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler sınıfına giren ve Bakanlıkça çıkarılan tebliğlerde adı geçen mesleklerde teşvikten yararlananlardan bir kereye mahsus olmak üzere belge masraf karşılığı talep edilmez.
 • Belgenin kargo, posta, ulaşım ücretleri aday tarafından karşılanacaktır.
 • Adayların başvuru sırasında okur yazar olmadıklarını belirtmeleri durumunda kendilerine ayrı bir sınav açılarak THBB MYM tarafından ek ücret karşılığı okutman tayin edilir. Okutman desteği ile girilen her bir sınav için 100TL (KDV dâhil) ek ücret talep edilir.
 • Sınav ücretinin, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile işsizlik sigortası fonundan karşılanması hâlinde, ilk girdiği sınavda başarısız olan adayların, başarısız olduğu yeterlilik birimleri ve sınav türleri için ilave sınav ücreti alınmadan ilk sınav tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde en az 2 kez sınav hakkı mevcuttur. Ayrıca İşsizlik Kanunu’nun 10’uncu geçici maddesinde tanımlanan ve MYK Mesleki Yeterlilik Belgeli kişileri istihdam eden işverenlerin 48 aya kadar işveren prim desteğinden yararlanmasını sağlayan teşvik Bakanlar Kurulunun 2015/8321 sayılı kararı ile 31/12/2020 yılına kadar uzatılmıştır.
 • Geçerlilik süresi içinde MYK belgelerinin kaybedilmesi veya belgede yer alan kişisel bilgilerde değişiklik olması durumunda belgeli kişi Kuruma başvurur. Kurum, kayıtlarında yer alan bilgileri esas alarak yeni belge düzenler. Bu işlem için kişiden 54’üncü maddede belirtilen belge masraf karşılığı talep edilir.
 • Planlanmış ve adaya bildirilmiş tarihte sınava katılmamış veya geç geldiği için sınava alınmamış aday, ilgili sınav hakkını kaybeder ve sınavdan başarısız sayılır. Sınav ücreti hiçbir şekilde iade edilmez.
 • Başvurusunu yapan adayın Sınav Ücreti İade Kurallar ve Cayma Hakkı: Başvuru ücretini yatırdıktan sonra 48 saat içinde başvurusundan vazgeçenin yatırdığı sınav ücretinin tamamı iade edilir. Başvuru ücretini yatırdıktan 48 saat ve daha sonra sınava girmekten vazgeçen adaya sınav ücretinin %30’u iade edilir ancak başvurduğuna dair yazı alan veya sınav gününden en geç 2 gün öncesine kadar sınava katılmayacağını bildirmeyen veya sınav saati sınava gelmeyen veya sınava girmiş olan adaya hiçbir surette ücret iadesi yapılmaz.

 

PROGRAM SINAV BİRİMİ ÜCRET (KDV DÂHİL)
BETON POMPA OPERATÖRÜ (18UY0369-3) İş Sağlığı ve Güvenliği (A1) 300 TL
Genel Mesleki Bilgi ve Uygulama Becerisi (A1+A2) 1.700 TL
Toplam Ücret 2.000 TL
BETONCU (12UY0049-3) İş Sağlığı ve Güvenliği (A1) 205 TL
BETONCU (12UY0049-3) Genel Betoncu İşlemleri (A2) 535 TL
BETONCU (12UY0049-3) Toplam Ücret 740 TL
BANKA HESAP BİLGİLERİ
TÜRKİYE HAZIR BETON ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ DERNEĞİ İKTİSADİ İŞLETMESİ
BANKA ADI T. GARANTİ BANKASI AŞ
ŞUBE ADI KAVACIK ŞUBESİ
HESAP NO 6293908
IBAN NO TR74 0006 2000 3890 0006 2939 08
Paylaş